Verbenų Auginimas

Kada sėti verbenas?

kada sėti verbenas

Verbena labai lengvai auginama iš sėklų. Ji sėjama į patalpas vasario-balandžio mėn. Sėklas reikia uždengti plonu žemės sluoksniu, nes joms sudygti reikia tamsos. Verbenos dygsta 22-24 °C temperatūroje, tai užtrunka 14-21 dieną. Daigai geriausiai auga 15-18 °C temperatūroje.

Verbenų daigus reikia tręšti, todėl daigus tręškite subalansuotomis trąšomis, kurių sudėtyje yra kalio. (Tačiau venkite didelio azoto kiekio.) Tręšimas kalio trąšomis sumažina grybinių ligų riziką, nes augalo audiniai tampa atsparesni. Nuo kalio taip pat pagerėja lapų ir žiedų spalva.

Magnio sulfatu tręškite 1-2 kartus, kad išvengtumėte magnio trūkumo, o geležies chelatu – geležies trūkumo.

Jaunų augalų pirmųjų ūglių genėjimas paskatins šakojimąsi, augalas taps kompaktiškesnis ir vešlesnis.

Pagrindinių verbenų rūšių sėjimo laikas

Patagonijos verbenos (Verbena bonariensis): Šis augalas kilęs iš Pietų Amerikos ir paprastai auginamas kaip daugiametis augalas vidutinio klimato zonoje. Rytų Europos klimato zonoje jums gali tekti jį laikyti vienmečiu arba žiemoti patalpoje. Patagonijos verbenos sėklas galima sėti patalpoje žiemos pabaigoje (vasario arba kovo mėn.) arba lauke anksti pavasarį (balandžio arba gegužės mėn.), po paskutinių šalnų. Paprastai jos sudygsta maždaug per 2-3 savaites ir turėtų būti sėjamos į gerai drenuojamą dirvą ir saulėje.

Hibridinės verbenos (Verbena x hybrida): Šis augalas taip pat paprastai auginamas kaip vienmetis, o sėklas galima sėti tiesiai lauke pavasarį po paskutinių šalnų (balandį arba gegužę). Hibridinių verbenų sėklos paprastai sudygsta per 7-14 dienų ir turėtų būti sėjamos į gerai drenuojamą dirvą saulėje arba daliniame pavėsyje.

Citrininė verbenė (Aloysia citrodora): Šis augalas paprastai auginamas kaip daugiametis šiltesnio klimato šalyse, tačiau šaltesniuose regionuose gali būti auginamas kaip vienmetis. Citrininės verbenos sėklas galima sėti patalpoje žiemos pabaigoje (vasario arba kovo mėn.), o po paskutinių šalnų (gegužės mėn.) persodinti lauke. Paprastai jos sudygsta maždaug per 14-21 dieną ir turėtų būti sėjamos į gerai drenuojamą dirvą saulėtoje vietoje.

Vaistinė verbena (Verbena officinalis): Šis augalas taip pat paprastai auginamas kaip daugiametis, tačiau šaltesniuose regionuose gali būti auginamas kaip vienmetis. Paprastosios verbenos sėklas galima sėti tiesiai lauke pavasarį po paskutinių šalnų (balandžio arba gegužės mėn.). Paprastai jos sudygsta maždaug per 2-3 savaites ir turėtų būti sėjamos į gerai drenuojamą dirvą saulėje arba daliniame pavėsyje.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad kiekvienas augalas turi savo specifinius reikalavimus dirvožemiui, vandeniui ir šviesai, todėl būtinai pasidomėkite kiekvieno augalo poreikiais ir sudarykite jam tinkamas sąlygas, kad pavasarį jis gražiai augtų ir žydėtų.

Foto: Verbenos sėklų surinkimas
Foto: Verbenos sėklų surinkimas

Jei po žydėjimo žiedai nenukerpami, kitais metais Verbena užaugins gerą savaiminės sėjos derlių.  Tačiau daigams sudygti reikia laiko, ypač šaltame klimate, todėl iš nubyrėjusių sėklų išdygę ūgliai gali pasirodyti tik birželį ir žydės vėliau.

Vidutinio klimato sąlygomis verbeną galima auginti tik kaip vienmetę. Nors jos išgyvena žiemą 7 zonoje. Verbenos nepakenčia šalnų, todėl sode jas sodinkite tik pasitraukus šalčio grėsmei.

Jei daigus įsigijote vazonėliuose, galite juos persodinti į lauką, kai tik praeis šalnų pavojus ir dirva pakankamai sušils, kad galėtų augti. Paprastai tai įvyksta vėlyvą pavasarį arba vasaros pradžioje. Prieš persodindami daigus į žemę, turėtumėte pasirūpinti, kad jie palaipsniui priprastų prie lauko sąlygų, per savaitę ar dvi juos vis dažniau apšviečiant saulės spinduliais ir lauko temperatūra.

Sodindami stenkitės palikti kuo daugiau šaknų, kad geriau įsišaknytų. Pirmosiomis savaitėmis persodintus daigus gerai laistykite.

Verbenas sodinkite saulėtoje vietoje ir gerai drenuotoje dirvoje. Ji gana atspari sausrai, todėl įsišaknijusi nereikalauja laistymo (nebent ilgai trunkanti sausra) ir mėgsta šilumą. Nors verbena bonaria gali augti ir prastame dirvožemyje, ji gerai auga derlingoje, daug organinių medžiagų turinčioje dirvoje.

verbenų sodinukai
verbenų sodinukai

Paprastai suaugusios verbenos neturi problemų dėl vabzdžių kenkėjų ar ligų, išskyrus miltligę. Tačiau net jei augalą pažeidžia ši grybinė liga, baltos dėmės ant lapų augalui labai netrukdo ir neturi įtakos žydėjimui.

Apie sodinamų verbenų derinimą su kitais augalais

Verbena puikiai tinka beveik bet kokio stiliaus gėlynams ir lysvėms. Smulkių violetinių žiedų žiedynai, plūduriuojantys ant ilgų stiebų, nuolat traukia praeinančius drugelius – tai tik viena iš priežasčių, kodėl turėtumėte pagalvoti apie verbenos įtraukimą į savo sodą.

Šis augalas puikiai tinka mišrių želdinių aukštumui padidinti, taip pat puikiai dera natūraliuose mišriuose želdiniuose kartu su dekoratyvinėmis žolėmis. Žiedai labai patrauklūs drugeliams ir kitiems vabzdžiams, todėl šis augalas puikiai pakeičia budleją, kai ši išnyksta.

Nors ji tokia aukšta, jos erdvūs krūmai gerai tinka priekinei arba vidurinei mišriojo gėlyno daliai, todėl per ją viskas gerai atrodo. Kadangi verbenos yra tokios smulkios tekstūros, jas geriausia sodinti grupėmis ir po kelis augalus vienoje duobutėje, kitaip jos gali būti pastebėtos tarp kitų augalų. Tačiau net ir didelėse grupėse verbenos bonarijos nesudarys fono kaip kitos aukštos vienmetės ar daugiametės gėlės.

Gėlė idealiai tinka sodybiniam sodui derinant su kitais augalais. Žalsva verbenos spalva gražiai kontrastuoja su geltonais, oranžiniais ir rožiniais žiedais. Norint sukurti įdomų vienspalvį dizainą, kartu su verbenomis galima sodinti tokius augalus kaip violetinis bazilikas arba violetinis ežiuolė. Skinti verbenų žiedai ilgai išsilaiko vazoje.

Patagoninė verbena gražiai atrodo ir po žydėjimo, o jų sėklų galvutės žiemą tarnauja kaip maistas paukščiams.

Verbena

Verbena

Čia rašome apie verbenas, jų rūšis, aromatingus gaminius bei auginimo ypatumus. Mes stengiamės, kad šioje svetainėje rastumėte aktualią, bei išsamią informaciją skirtą visiems besidomintiems šių kvapnių bei dailių gėlių auginimu.

Komentarai

Spauskite čia ir komentuokite