Patagoninė verbena (Verbena bonariensis)
Šis augalas ypač mėgstamas margaspalvių drugių, bičių bei iš esmės visų vabzdžių apdulkintojų, todėl ne retai Verbena “bonariensis” ir sodinama ten, kur reikalinga pritraukti šiuos vabzdžius.
Augalo rūšies pavadinimas Bonariensis iš tiesų skamba gana neįprastai, ir galbūt Jūs jau pastebėjote šio žodžio skambesio panašumą į vienos iš pietų amerikos regiono šalių – Argentinos sostinės Buenos Airių pavadinimą. Ir tai tikrai nėra atsitiktinumas, kaip jau rašėme botaninėje verbenos augalo apžvalgoje, būtent pietų amerika, bei konkrečiai, Argentina gali pasigirti plačiausiu Verbenos rūšių paplitimu. Todėl ši verbena ir buvo pavadinta lotynišku bonariensis vardu pagal šalies sostinę Buenos Aires.
Verta paminėti, jog kai kurie šaltiniai Verbeną Bonariensis įvardina kaip “Buenos Airių” Verbeną, tačiau galime užtikrinti, jog tai vienas ir tas pats augalas.
Savo gimtinėje bei kitose palankesnio klimato šalyse Verbena bonariensis laisvai pasiekia nuo 1 metro iki maždaug 1m 20cm aukštį. Toks puskrūmio tipo augalas į šalis išsikeroja apie pusmetrį. Pasitaiko ir specifinių formos savybių turinčių atmainų, pavyzdžiui dažnai auginama daugiametė verbena bonariensis “Lolipop” auga ~60cm aukščio stiebais kurių viršūnėse susitelkia švelniai violetinės (levandų) spalvos, gaubti ir labai išvaizdūs žiedynai. Bonariensis verbenos stiebai tvirti, šiai augalų rūšiai būdingas būdingas priešinis lapų išsidėstymas t.y. du lapai išsidėstę vienas prieš kitą. Augalo stiebas turi savybę, kuri išduoda verbenos giminystę dilgelėms bei kitiems lupažiedžių šeimos augalams, ši savybė – kvadratinės formos stiebas.
Verbena Bonariensis botanikoje
Lietuviškai: Patagoninė verbenaLenkiškai: Werbena patagońska
Angliškai: Verbena bonariensis
Prancūziškai: Verveine de Buenos-Aires
Rusiškai: Вербена буэнос-айресская
Verbenos mylimos dėl savo ilgo žydėjimo tarpsnio kuris tęsiasi nuo birželio vidurio iki pat šalčių. Žiedlapiai melsvai violetiniai, pasitaiko ryškesnių bei labiau pastelinių atspalvių. Dažnai Verbenos violetinė spalva įvardijama kaip levandų atspalvio, tačiau būna ir baltai žydinčių verbenų. Žiedeliai smulkūs, tačiau žiedynų gausa išryškina šį augalą gėlyno kontekste.
Į Verbeną Bonariensis savo žiedynais šiek tiek panašios ir Kanadinės Verbenos, tačiau daugumos Kanadinių Verbenų violetiniai žiedų tonai gerokai intensyvesni, be to egzistuoja ir raudonai žydinčios Kanadinės Verbenos rūšys. Tačiau Kanadinė Verbena ne tokia aukšta, mažiau atspari šalčiams bei dažniau auginama kaip kiliminio tipo augalas.
Buenos Airių Verbena yra šviesiamėgis augalas todėl sodindami stenkitės užtikrinti, jog Verbenos daigai galės mėgautis pakankamu tiesioginės saulės dėmesių. Be to, parinkdami vietą šioms gėlėms nepamirškite, jog Verbenų žiedai gausiai lankomi drugelių bei kitų nektarą renkančių vabzdžių.
Kai kurie šaltiniai Verbenas įvardina kaip invazinę rūšį bei kelia susirūpinimą dėl savaiminio plitimo sėklomis kurias subrandina šis augalas, tačiau mūsų klimato sąlygomis tokio pavojaus tikrai nėra. Tiesa, išlieka nedidelė tikimybė, jog augalas sėkmingai pasisės už Jūsų planuojamo gėlyno ribų, tačiau apie nevaldomą plitimą negali būti kalbos.
Šias verbenas auginti iš tiesų nėra sudėtinga, tačiau kartais pasitaiko kenkėjų, tarp jų – voratinklinės erkutės bei miltligė. Pabrėžiama, jog Verbenų žydėjimui šie kenkėjai nedaro didesnės įtakos, todėl insekticidų naudoti nepatartina dėl pavojaus drugeliams, bitėms ir kitiems sodo lankytojams.
Komentarai